To, że na rynku są dostępne tak różnorodne materiały do druku etykiet, jest dużą zaletą. Dzięki temu można wykorzystać etykiety do oznaczania produktów o różnym przeznaczeniu, wykonanych z różnych tworzyw. Szeroki wybór to jednak jednocześnie zagrożenie – jeśli materiały eksploatacyjne nie zostaną właściwie dobrane, jakość druku nie będzie zadowalająca. Jak tego uniknąć? Poznaj najczęściej popełniane błędy i polecane rozwiązania.
Jakie błędy mogą wynikać z niewłaściwie dobranych materiałów eksploatacyjnych?
Najczęściej pojawiające się błędy związane z niewłaściwym doborem materiałów eksploatacyjnych to:
- Niedopasowanie typu etykiety do warunków, w jakich będzie wykorzystywana. W obu przypadkach – zapewniana za pomocą rozgrzanej głowicy drukarki (w przypadku etykiet termotransferowych konieczne jest użycie dodatkowej kalki). Pod wpływem światła słonecznego, ale również tego emitowanego przez tradycyjne żarówki, cała powierzchnia może ciemnieć, przez co nadruk staje się niewidoczny. Etykiety termiczne nie są również odporne na upływający czas. Nadruk na etykiecie termicznej z czasem zanika, dokładnie tak samo jak na tradycyjnym paragonie.
- Etykiety termotransferowe nie są wrażliwe na ciepło – dzięki temu można je wykorzystywać np. do znakowania produktów przechowywanych na zewnątrz.
- Niedopasowanie etykiety do znakowanego produktu. Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę, w jakich warunkach będą przechowywane wyroby, a także to, jaki kształt mają ich opakowania. Często popełnianym błędem jest znakowanie towaru za pomocą papierowych etykiet, które nie są odporne np. na wilgoć. Przykład to butelki wina – je to z pewnością będzie się on marszczył, kurczył i odklejał.
- Niewłaściwie dobrany klej. Akrylowe, kauczukowe, hybrydowe (łączące w sobie oba składniki – akryl i kauczuk) – każdy z tych rodzajów klejów ma różną siłę adhezji, czyli wiązania. Mocno klejące materiały nie zawsze będą najlepszym wyborem. Jeśli użyjesz takiego kleju, po odklejeniu etykiety na opakowaniu mogą pozostać nieestetyczne ślady. Błędem jest także stosowanie klejów akrylowych na materiałach o niskiej energii powierzchniowej (słabym przyciąganiu do innych cząsteczek) lub porowatych. W takich przypadkach zdecydowanie lepiej sprawdzają się kleje kauczukowe, które wnikają w szczeliny pomiędzy cząsteczkami.
- Nieodpowiednia kalka – problem dotyczy etykiet termotransferowych. W przypadku znakowania towarów za ich pomocą kalka jest niezbędna, by wykonać nadruk. Jeśli jej rodzaj zostanie niewłaściwie dobrany do etykiety, wydrukowane informacje będą nietrwałe – mogą np. rozmazywać się po dotknięciu palcem. Przykładowym błędem jest zastosowanie kalki woskowej na etykietach foliowych.
Konsekwencje niedopasowania materiałów eksploatacyjnych do sprzętu drukującego
To, że niewłaściwie dopasowane materiały eksploatacyjne będą źródłem problemów, jest niemal pewne. Niska jakość wydruku etykiet to tylko jeden z nich. Bardzo często zdarza się także, że informacje z czasem stają się nieczytelne, a same etykiety marszczą się lub odklejają.
Takie błędy mają swoje konsekwencje – są to:
- wyższe koszty etykietowania – produkty wyposażone w nieprawidłowo dobrane etykiety trzeba oznakować ponownie, a to wiąże się z dodatkowymi nakładami pracy lub koniecznością zlecenia zadania zewnętrznej firmie;
- straty wizerunkowe – klienci mniej chętnie wybierają produkty z nieestetycznymi, źle wydrukowanymi etykietami, na których informacje są słabo widoczne;
- chaos w magazynie – jeśli etykiety będą nieczytelne lub nietrwałe przymocowane, kompletacja towaru będzie utrudniona i obarczona wysokim ryzykiem błędów.
Etykiety a rodzaj drukarki – jak dobrać materiały eksploatacyjne do sprzętu?
Podczas doboru materiałów eksploatacyjnych do rodzaju sprzętu warto pamiętać o ważnej zasadzie: w pierwszej kolejności należy ustalić, jakiego rodzaju etykiet będziesz potrzebować. Dopiero na tej podstawie dobierz drukarkę. To etykieta jest produktem końcowym – urządzenia drukujące służą jedynie do jej produkcji.
Aby wybrać odpowiednie materiały eksploatacyjne i sprzęt do druku etykiet, zastanów się:
- jak ma wyglądać etykieta – czy wystarczy nadruk monochromatyczny, czy potrzebny będzie kolorowy;
- jakiej wielkości będą etykiety;
- na jakich towarach lub opakowaniach będą naklejane etykiety;
- w jakich warunkach będą przechowywane oznakowane towary;
- jak trwały ma być nadruk – np. czy mamy do czynienia z produktami o krótkim, czy o długim terminie ważności.
Po znalezieniu odpowiedzi na te pytania znacznie łatwiej jest szukać konkretnych rozwiązań – drukarek oraz materiałów do druku etykiet.
Oto kilka wskazówek.
- Jeśli zależy Ci na jakości wydruku i na informacjach w kolorze, postaw na drukarkę atramentową. Dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju etykiet atrament wnika w głąb papieru lub folii, a nadruk jest trwały. Drukarka atramentowa pozwala na naniesienie na etykietę kolorowych napisów lub grafik. Taki sprzęt drukujący sprawdzi się w przypadku niewielkich firm ze zróżnicowanymi towarami do znakowania, produkowanymi w stosunkowo niewielkich ilościach.
- W przypadku towarów o krótkim terminie ważności możesz zdecydować się na drukarkę termiczną, drukującą zarówno na folii, jak i na papierze. Pamiętaj jednak, że takie etykietowanie nie jest wskazane wówczas, gdy towary mają być narażone na działanie promieni słonecznych lub silnego światła sztucznego.
- Jeśli zależy Ci na niskich kosztach wydruku, drukarka termiczna będzie dobrą opcją – takie urządzenia mają ograniczoną funkcjonalność, ale są tańsze od innych.
- Drukarki termotransferowe są odpowiednie do wydruków monochromatycznych. Taki nadruk jest trwalszy niż w przypadku drukarek termicznych, wyróżnia go także odporność na działanie środków chemicznych, wysokich i niskich temperatur, promieni słonecznych.
- Jeśli etykiety mają być naklejane na produktach o niewielkich rozmiarach, warto postawić na wysoką jakość wydruku. Zapewnią ją drukarki o rozdzielczości co najmniej 600 DPI.
- Produkty, które będą przechowywane na zewnątrz, w chłodni, mroźni lub w innych miejscach o wysokiej wilgotności, nie powinny być znakowane za pomocą etykiet papierowych. Znacznie lepszym wyborem są etykiety foliowe. Można zastosować również etykiety specjalistyczne: do mroźni czy wysokotemperaturowe.
- W przypadku produktów, które będą przechowywane lub eksploatowane przez długi czas, najlepiej wykorzystywać kleje o dużej sile adhezji (jej wartość jest określana w Newtonach na przykład na cal kwadratowy : N/25mm2).
Planowanie i przemyślenie kwestii związanych z etykietowaniem produktów wymaga czasu i pewnego wysiłku, ale takie działania się opłacają. Pozwalają uniknąć błędów przy wyborze materiałów eksploatacyjnych i sprzętu drukującego – a tym samym dodatkowych kosztów i nakładów pracy.
A może szukasz jeszcze bardziej zaawansowanego rozwiązania? Bardziej odpornego zadruku, wyższej rozdzielczości druku nawet 2000dpi? Sprawdź nasze laserowe drukarki etykiet na roli